Aktuální pouť

Využíváte nezabezpečené připojení k těmto stránkám. Pro přechod na zabezpečené navštivte stránku https://farnost-krpole.cz

2. září 2017 Neratov, Klášterec nad Orlicí

Program:
  7.00 - odjezd z Brna
10.30 – mše svatá v kostele Nanebevzetí Panny Marie
11.20 – komentovaná prohlídka poutního areálu
12.00 – přestávka na oběd
13.00 – odjezd do Klášterce nad Orlicí
13.30 – komentovaná prohlídka kostela
14.30 – odjezd do Brna
Neratov Neratov - kostel Nanebevzetí Panny Marie

Neratov byl významným poutním místem již od 2. poloviny 17. století. Zázračná moc se přičítala milostné sošce Panny Marie a prameni, který vyvěrá u kostela. Právě kvůli rostoucí popularitě Neratova byl mezi lety 1723 a 1733 vystavěn barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ten v roce 1945 po zásahu střelou Rudé Armády vyhořel, za komunismu bylo rozhodnuto o jeho demolici a jen zázrakem nebyl zbourán. Od roku 1992 je kulturní památkou a usilovně se pracuje na jeho obnově. Skleněná střecha kostela vytváří zcela ojedinělou atmosféru. Mše svaté probíhají za slunečního i měsíčního svitu a vy stojíte v kostele, zakloníte hlavu a pokorně obhlédnete na slunce nebo hvězdnou oblohu. Člověk si pak uvědomí malost lidského počínání i jistou příslušnost k nekonečnému vesmíru.

Klášterec nad Orlicí Klášterec nad Orlicí - kostel Nejsvětější Trojice

V malebném podhůří Orlických hor leží obec Klášterec nad Orlicí. Milovníci záhad o ní už určitě slyšeli. Stojí tam totiž starý gotický kostel Nejsvětější Trojice. Dodnes není jasné, proč nápis na jednom z oblouků uvádí, že byl postavený v roce 453. A pozornost přitahují i zvláštní malby na fasádě. Kostel byl od 13. století součástí jednopatrové budovy kláštera řádu křižovníků s červeným srdcem (cyriaků), který byl v 15. století vypálen husity. Pobořený kostel osiřel a byl obnoven roku 1452. Z časů obnovy po husitských válkách pochází kamenný základ hlavního oltáře, stůl, na němž jsou čtyři erby rodu Jiřího z Poděbrad.
S kláštereckou farností se spojuje příběh stigmatizované Anny Bohuslavy Tomanové, rodačky z Pastvin. Ve čtyřech letech při požáru utrpěla úraz a postupně ochrnula. Díky kněžím z Klášterce a okolí se jí dostalo náboženské výchovy. Při primiční mši svaté svého bratra Bernarda se u ní objevila stigmata na rukou, na nohou, na boku a na hlavě. Je jedinou českou stigmatičkou. Její láska k bližním byla velice silná, povzbuzovala ostatní a údajně přijímala jejich bolest. Anička Tomanová je pochovaná na kláštereckém hřbitově.

Kontakt:

tel. 549 250 818, 607 955 388